Rooftop Çatı Tipi Klima

Rooftop Çatı Tipi Klima

Roof-Top veya tavan kliması, genellikle ticari bir binanın çatısına monte edilen bağımsız bir ünitedir. Ünite tipi yalnızca soğutma, yalnızca ısıtma veya her ikisinin birleşimi olabilir. Alışveriş merkezleri, sinemalar ve süpermarketler bu tip klimalar için ideal yapılardır. Bu ünitenin montajı ekonomiktir çünkü sahaya varana kadar fabrikada test edilmiş ve monte edilmiştir. Peki, tam olarak rooftop çatı tipi klima nedir?

Rooftop Çatı Tipi Klima Nedir?

Bu üniteler dış mekâna monte edildiğinden, kuvvetli rüzgâr, yağmur ve doğrudan güneş ışığı gibi zorlu koşullara dayanacak şekilde tasarlanmaları gerekir. Kullanılan boya kaplaması bu zorlu hava koşullarına dayanabilecek kalitededir. Kapılar tipik olarak rüzgâr koşullarına ve kasa tertibatına sızan suya dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Montaj sırasında tavanın ünitenin ağırlığını taşıyabilecek kadar güçlü olduğundan emin olun.

Rooftop Çatı Tipi Klima Bileşenleri Nelerdir?

Rooftop çatı tipi klima bileşenleri aşağıdakileri içerir:
• Kompresör
• Yoğunlaştırıcı
• Kondenser fanı
• Vanalar
• Evaporatör
• Genişleme subabı
• Alıcı
• Evaporatör fanı
• Drenaj tavası
• Titreşim gidericiler
Eskisini değiştirmek için yeni bir ünite seçerken, enerji açısından verimli bir tasarım arayın. Bazılarının SEER değeri 16'nın üzerinde olan daha yeni üniteler daha iyi tasarlanmıştır. Ünitelerde yalnızca R410A gibi çevre dostu soğutucu akışkan kullanıldığından emin olun. Daha iyi tasarlanmış üniteler, enerji tasarrufu sağlar ve bu nedenle, ilk maliyeti daha az verimli ünitelerden daha yüksek olsa bile, uzun vadeli elektrik faturalarını düşürür.

Rooftop Çatı Tipi Klimada Hava Kontrolü
Çoğu çatı klima kontrol sistemi, elektronik şekilde otomatik olarak kontrol edilen amortisörlere sahiptir. Kontrol edilecek damperler taze hava giriş damperi, egzoz damperi , dönüş damperi ve klima damperidir. Hava sıcaklıklarını ölçmek için kullanılan birçok sensör vardır. Damperlerin açılma miktarı, sürücü konfigürasyonuna ve sensörlerden gelen geri bildirime bağlıdır. Ünitenin tasarımına bağlı olarak, bu hava akışlarını kontrol etmek için ticari bir ekonomizör de kullanılabilir. Şartlandırılmış hava, kanal dağıtım sistemi kullanılarak binanın çeşitli bölümlerine yönlendirilir. Havayı odalara boşaltmak için difüzörler kullanılır. Her odaya boşaltılan hava miktarını kontrol etmek için ayrı termostatlar kullanılabilir.

Rooftop Çatı Tipi Klimanın Avantajları Nelerdir?

Rooftop çatı tipi klima avantajları oldukça fazladır. Çatı üstü üniteler sadece bir ev veya işyerini soğutmanın ya da ısıtmanın harika bir yolu değil, aynı zamanda paradan tasarruf etmenin ve alanınızı yıl boyunca enerji verimli tutmanın harika bir yoludur. Genel avantajları:
Alan ve işlevsellik için uygun: Çatı üniteleri basit modüler ve kurulumu kolay olduğundan, mevcut sistemlere dahil edilmesi veya gerektiğinde taşınması da kolaydır. Bu, özellikle aynı anda birden fazla ünite ihtiyacını karşılamak için birden fazla üniteyi çatı etrafında kaydırmak adına uygundur. Birden fazla üniteye sahip olmak, bina içindeki farklı odalar için birden fazla tercih edilen sıcaklık ayarının olabileceği ticari ofisler gibi daha büyük alanlarda özellikle yararlıdır.
Temiz ve sessiz: Rooftop çatı tipi klima, zemin ünitelerinden fiziksel olarak daha temiz olmasının yanı sıra bina çevresindeki gürültü miktarını da azaltır. Bina girişlerinin işitme aralığından uzaklaştırıldıkları için ev veya işyeri çevresindeki gürültü kirliliğini büyük ölçüde azaltırlar.
Bakımı kolay: Çatı üstü ünitelerin bakımı kolaydır, ancak onarım gerektiğinde her zaman profesyonelce yapılmalıdır. Binanın çatısındaki konumları onları kolayca erişilebilir kılıyor. Temel bakım gerektirmekle birlikte, yıl boyunca diğer ünitelere göre daha uygun ve bakımı daha kolaydır ve ayrıca hava hacmi kontrolleri, damperler ve ısı tekerlekleri gibi enerji tasarrufu sağlayan özellikler sayesinde daha enerji verimlidirler.
Mülk çevresinde yerden tasarruf sağlarlar: Çatıya bir HVAC ünitesi kurarak mülkün çevresinde yerden tasarruf edersiniz. Bu sadece daha kolay bakım sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda ev veya iş için daha üretken veya görsel olarak çekici armatürlerle dış mekan kullanımının en üst düzeye çıkarılmasına da yardımcı olacaktır.
Sisteminiz için güvenli konum: Tavan, zeminden çok daha güvenlidir. Bir çatı ünitesi, HVAC parçalarının çalınmasını, tahrip edilmesini veya hasar görmesini çok daha zor hale getirir. Bu aynı zamanda üniteyi, kötü hava koşulları gibi sistemi olumsuz yönde etkileyebilecek pislik veya kirden korur.